Zalety domków drewnianych nad konwencjonalnymi budynkami

0
272
Zalety domków drewnianych nad konwencjonalnymi budynkami

Nie jest tajemnicą, że domki drewniane to niezwykłe konstrukcje pełne różnych zalet. Ale czy wiedziałeś, że swoimi atutami przewyższają nawet konwencjonalne domy z cegły i betonu? Poza tym, że takie budynki są idealne dla osób, które chcą chłonąć rustykalną atmosferę i połączyć się z Matką Naturą, posiadanie domku z drewna ma jeszcze inne, większe zalety niż bardziej konwencjonalne konstrukcje murowane. Długoletni właściciele domków drewnianych twierdzą, że oferują one bogate wynagrodzenie za wybór tego rodzaju domu. Korzyści zaczynają się od tanich materiałów budowlanych, a kończą na zrównoważonym rozwoju.

Chociaż wiele osób kojarzy domki drewniane z przeszłością, to trend na ich budowanie powraca. Tradycyjne domy z drewna mają wiele zalet w porównaniu ze standardowymi budynkami, co sprawia, że ​​są interesujące dla osób poszukujących wygodnego i spokojnego życia bliżej natury. Przyjrzyj się poniższym argumentom, a dowiesz się, jakie są zalety domków drewnianych nad konwencjonalnymi domami.

Domki drewniane są bardziej ekologiczne

Domy z drewna są bardziej zrównoważone – co oznacza, że ​​nie wyczerpują tak wielu zasobów naturalnych i są lepsze dla środowiska niż standardowe budynki z cegły lub betonu. Istnieje jednak wiele innych powodów, dla których tego typu domy są bardziej zrównoważone. Przede wszystkim, domki drewniane są budowane z drzew, które (jak wszyscy wiemy) są zasobem odnawialnym – drzewa można ponownie zasadzić. Nie przypominają betonu ani innych ograniczonych zasobów, które można łatwo wyczerpać. Co więcej, warto jest wspomnieć, że jak żaden inny materiał budowlany, drewno ma zdolność do magazynowania dwutlenku węgla, zamiast jego emisji. Dlatego, jeśli użyjesz tego surowca do budowy domu, tak długo jak będzie on stał, szkodliwe dla środowiska CO2 będzie cały czas przechowywane w jego strukturze. Dlatego, budując domki drewniane zmniejszasz emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Należy również dodać, że wiele domów z drewna zbudowanych jest ze starego drzewa, co jest gwarancją tego, że drewno jest używane, a nie marnowane.

Domki drewniane są energooszczędne

Drewno posiada niezwykłe właściwości termoizolacyjne, co sprawia, że latem wewnątrz budynku jest przyjemnie chłodno, a zimą ciepło. Dzieje się tak, ze względu na obecność pęcherzyków powietrza w drewnianej strukturze. To natomiast, sprowadza się do prostego wniosku: rachunki za ogrzewanie lub chłodzenie domu są mniejsze. Oczywiście, jest to możliwe pod warunkiem, że domki drewniane są odpowiednio uszczelnione. Jednak, dobrze uszczelniając całą konstrukcję, możesz mieć super energooszczędny dom. Ogólnie rzecz biorąc, domy z drewna są aż o 30% bardziej energooszczędne niż konwencjonalne budynki. Drewno w naturalny sposób przechowuje ciepło, dlatego dom mobilny całoroczny pozostanie cieplejszy zimą niż inne rodzaje domów. Tak, taki budynek jest aż o 30% bardziej wydajny niż wymagają tego przepisy budowlane, co pozwoli zaoszczędzić poważną sumę pieniędzy przez całe życie domu. W dzisiejszych czasach, zbudowanie domku z drewna, który będzie od 15% do 20% bardziej energooszczędny niż dom konwencjonalny jest na porządku dziennym.

Domki drewniane są łatwe i szybkie w budowie

Z racji tego, że drewno jest niezwykle lekkim materiałem, budowa domu mieszkalnego jest łatwiejsza, a przy tym zajmuje znacznie mniej czasu niż w przypadku standardowych domów z cegły lub betonu. Jeśli zdecydujesz się na użycie prefabrykowanych elementów, szkielet domu może zostać zmontowany na miejscu szybko i bezboleśnie. Prawda jest taka, że domki drewniane mogą zostać wybudowane już w kilka tygodni – w zależności od metrażu, już nawet w 7 dni. Dzieje się tak, ponieważ domek z drewna wymaga mniej skomplikowanego fundamentu, ze względu na swoją lekkoś

, a poza tym może być budowany w każdych warunkach pogodowych. Ramę można zmontować w dwa tygodnie, więc Twój dom nie będzie tak bardzo narażony na działanie żywiołów, co skutkuje mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia pleśni lub zgnilizny drewna. Nie należy zapominać o niezwykle ważnej zalecie budowy domków drewnianych, jaką jest brak prac tzw. „na mokro”. W przypadku konwencjonalnych budynków, potrzebny jest czas na wyschnięcie cementu, co w znacznym stopniu wydłuża czas budowy.

Domki drewniane są wytrzymałe i trwałe

Na pewno spotkałeś się z mitem, który mówi, że konwencjonalne domy z cegły lub betonu są wytrzymałe i trwałe – a już na pewno bardziej niż domy z drewna. Pamiętaj, że to tylko pogłoska. Tak naprawdę, domki drewniane szeroko stosowane na terenie całej Polski? średnio mają ponad 800 lat. A jeden kościół w Rosji, który został zbudowany z bali, ma ponad 1700 lat. Dzieje się tak, ponieważ drewno jest niezwykle wytrzymałym materiałem budowlanym. Przemysł budowlany ma niezliczone historie o domkach drewnianych, które z powodzeniem przetrwały najgorsze warunki pogodowe, jakie Matka Natura może zaoferować, w tym huragany. Drzewa są przyzwyczajone do sztormowej pogody; żadne drzewo nie przetrwałoby zbyt długo, gdyby nie wytrzymało wiatru i deszczu. Podobnie domy zrobione z drewna są wystarczająco mocne, aby wytrzymać burze, huragany, a nawet trzęsienia ziemi. Podczas, gdy huragany i tornada mogą niszczyć inne rodzaje domów, domki drewniane wytrzymują nawet największe uszkodzenia, a z pewnością wytrzymują więcej niż domy murowane.

Domki drewniane są zdrowe

Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że tworzenie budynków z drewna zapewnia szereg korzyści zdrowotnych. Pomijając fakt, że węgiel, który został wchłonięty z atmosfery przez drzewa jest blokowany, gdy drzewo jest używane jako drewno na dom, życie w środowisku z większą ilością drewnianych ścian może faktycznie wspierać zdrowie człowieka. Na przykład, drewniane podłogi i ściany poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach i zapobiegają gromadzeniu się kurzu, pleśni i alergenów (co jest niezwykle ważne dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie) w porównaniu z innymi konwencjonalnymi opcjami podłóg i ścian w budynkach murowanych. Stwierdzono również, że naturalne materiały, takie jak drewno, widoczne w naszym środowisku życia, mogą zmniejszyć stres, obniżyć tętno i ciśnienie krwi oraz pomóc w relaksacji, odpoczynku, skupieniu, a nawet kreatywności. Dlatego, nie należy zapominać o tak ważnym aspekcie, jakimi są korzyści zdrowotne wynikających z posiadania domku drewnianego.

Tak – zdecydowanie domki drewniane przewyższają swoimi zaletami konwencjonalne budynki. Domy z drewna są przyjazne dla środowiska, szybkie i proste w budowie, wytrzymałe i trwałe, a nawet wysoce energooszczędne. Poza tymi korzyściami, warto jest również pamiętać o najważniejszym – drewno ma pozytywny wpływ na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Pewnie nawet nie zdawałeś sobie sprawy, że drewno ma tyle do zaoferowania jako materiał budowlany. Gdy już masz tę wiedzę, może warto jest rozważyć budowę domu z drewna zamiast z betonu? Teraz już wiesz, że warto jest to zrobić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here