Zdecydowana większość branż, które aktualnie stanowią podstawę rozwijającego się przemysłu, opiera swoją działalność na wykorzystaniu technologii hydrauliki siłowej. Maszyny hydrauliczne to sprzęt, który zapewnia prężny postęp prac. Dzięki temu, że są w stanie przenosić ogromne ciężary, pracują wiele godzin bez ustanku w zróżnicowanych warunkach, są niezastąpionym pomocnikiem człowieka. Jak wiadomo, przy przedsięwzięciach typu: remont dróg, budowa wieżowca czy wszelkiego rodzaju prace rolnicze, czynniki choćby atmosferyczne bywają różne.
Dodatkowo obecność błota, kamieni, pyłów nie ułatwia funkcjonowania maszynom. Te jednak skonstruowane są tak, aby były odporne na tego typu realia. Sporych rozmiarów sprzęty, podnoszące kolosy, a jednak skrupulatne urządzenia, zdolne do precyzyjnych czynności. Podstawę funkcjonowania całej, rozbudowanej maszynerii stanowi pompa hydrauliczna. Jest to swoiste epicentrum, bez którego urządzenie nie zadziała, dlatego bardzo ważne jest, aby szczególnie zadbać o jej stan techniczny.
Konstrukcja i zasada działania pompy hydraulicznej
Pompa hydrauliczna w swojej budowie nie jest szczególnie skomplikowana. Na dzień dzisiejszy najczęściej stosowane na rynku pompy to pompy zębate. Cała konstrukcja składa się z :
- kół zębatych
- pokrywy
- pilota
- korpusu
- przełącznika hydraulicznego.
Fakt, że pompa nie jest skomplikowanym urządzeniem nie powinien jednak skłaniać do zbagatelizowania tematu dbania o tę część. Wykonuje ona bardzo ciężką, nieustanną pracę, a zatem elementy budowy mogą szybciej ulegać zniszczeniu.
Pompa hydrauliczna działa nieprzerwanie przez cały czas, od momentu uruchomienia silnika maszyny, do chwili jego wyłączenia. Jej główne zadanie to przemiana energii mechanicznej w hydrauliczną. Gdy silnik elektryczny lub spalinowy wytwarza energię mechaniczną i wysyła sygnał pompie, ta odbiera go i przekazuje w postaci czynnika roboczego dalej. Czynnikiem roboczym najczęściej jest płyn hydrauliczny lub olej, który, poprzez połączone ze sobą przewody, jest rozprowadzany po całym mechanizmie. Wędrując przez poszczególne elementy maszynerii, olej wprawia je w ruch i sprawia, że cała maszyna zostaje pobudzona do działania.
Pompa hydrauliczna – co robić gdy wystąpi awaria ?
Idealnym scenariuszem byłoby unikanie awarii poprzez regularne serwisowanie sprzętu, oczywiście nie żyjemy w świecie bez wad i sytuacje podbramkowe zdarzają się każdemu. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest wezwanie profesjonalnej pomocy w postaci serwisu pomp hydraulicznych. Wykwalifikowany specjalista przyjedzie na miejsce i zdiagnozuje przyczynę awarii pompy. Informacje, jakie powinniśmy otrzymać od serwisanta to: szczegółowa analiza, wskazanie źródła usterki, określenie planu działania oraz wstępny kosztorys. Często, gdy awaria pompy była na tyle rozległa, że spowodowała zatrzymanie pracy maszyny lub jej wyraźnie zaburzone funkcjonowanie, okazuje się, że konieczne jest zabranie jej na warsztat i tam dokonanie kompleksowej regeneracji. Ten proces może potrwać więcej niż kilka godzin więc dobrze aby w takiej sytuacji dostępna była jakaś alternatywa. Do wyboru są dwie opcje : zakup nowej pompy hydraulicznej lub takiej, która została wcześniej poddana procesowi regeneracji.
Kupno nowej pompy hydraulicznej. Ile to kosztuje ?
Przy podejmowaniu decyzji dobrze jest rozważyć wszelkie za i przeciw. Kupno nowej pompy hydraulicznej niesie ze sobą korzyści. Główną jest oczywiście nienaruszony stan, co zapewni, że element będzie sprawnie funkcjonował przez długi czas. Warto zwrócić uwagę na aspekt finansowy, bo nowy podzespół to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Poza tym, czynnikiem, który może skłonić do głębszego zastanowienia się nad tym wyborem może być czas. Nowe pompy hydrauliczne zwykle sprowadzane są zza granicy, co sprawia, że oczekiwanie na dostarczenie podzespołu może znacząco się wydłużyć. Z kolei niepracująca maszyna to także poważne straty, ponieważ powoduje ona znaczące spowolnienie całego procesu prac, a co za tym idzie niedotrzymanie terminu ich skończenia. To najczęściej prowadzi do kar finansowych, określonych w umowie. Decydując się na kupno zregenerowanej pompy hydraulicznej musimy wyłożyć mniejszy fundusz, a sprzęt otrzymujemy od ręki. Ponadto z reguły na zregenerowaną pompę warsztat udziela sześciomiesięcznej gwarancji, a odpowiednio serwisowana będzie w stanie posłużyć przez kilka dobrych lat.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/