Pompa głębinowa to urządzenie służące do zasysania wody z określonej głębokości. Tego rodzaju pompa służy do pompowania wody ze studni, odwiertu, rzeki, stawu, akwenu itp. Można ją też wykorzystywać do celów domowych (zaopatrywanie domu w wodę pitną, podlewanie ogrodu) lub do celów profesjonalnych (nawadnianie pól, odprowadzanie ścieków). Pompa głębinowa składa się z części silnikowej i części hydraulicznej, gdzie część silnikowa dostarcza mocy do pompowania, a część hydrauliczna przenosi moc na wodę, aby ją zassać lub wyssać.
Charakterystyczne cechy i typologia pomp głębinowych
Zasadniczo pompy do wody można podzielić na dwie kategorie, pompy zatapialne do brudnej wody oraz pompy zasilające, które służą do pompowania wody z odwiertów i studni. Spośród tych kategorii szczególną popularnością cieszą się pompy studzienne, które są głównie wykorzystywane do zaopatrywania domów w wodę pitną. Jest to pompa zatapialna o napędzie elektrycznym, która w zależności od wybranego modelu może mieć wydajność ssania do 20 metrów. Aby odpowiednio wybrać pompę do studni, należy wziąć pod uwagę jej natężenie przepływu, ciśnienie i wysokość tłoczenia. Należy nadmienić, że tego rodzaju pompy głębinowe znajdują zastosowanie zarówno w instalacjach hydroforowych w domach jednorodzinnych, jak i w gospodarstwach wiejskich, rolnictwie i w małej gastronomii. Innym ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie pomp głębinowych do pracy na dużych głębokościach zasysania. W tym przypadku mogą być one stosowane zarówno do celów domowych, jak i rolniczych. Ponieważ otwór wiertniczy jest zazwyczaj wąski i głęboki, tego typu pompa głębinowa musi mieć dużą wysokość podnoszenia. Za pomocą pompy głębinowej można również pompować wodę ze stawu, rzeki lub zbiornika wodnego. W tym przypadku ważne jest, aby określić natężenie przepływu, ciśnienie, wysokość tłoczenia i szerokość przejścia masy granulowanej w zależności od obciążenia wodą. Należy pamiętać, że pompowanie w ciekach wodnych podlega odpowiednim przepisom prawa, aby zapobiec możliwości długotrwałego obniżenia poziomu zwierciadła wody podziemnej.
Podstawowe kryteria doboru pompy głębinowej
Aby wybrać właściwy model pompy głębinowej, należy wziąć pod uwagę jakość zasysanej wody. Czy woda jest czysta, zanieczyszczenia czy bardzo brudna? W zależności od tego dobieramy pompę do wody z mniej lub bardziej znaczącym przelotem. Innym ważnym parametrem jest wysokość pomiędzy pompą głębinową a punktem tłoczenia. Należy upewnić się, że zassana woda dotrze do punktu poboru, co należy sprawdzić przed zakupem produktu. Przy doborze pompy głębinowej istotny jest też przepływ, który będzie zależał od zużycia wody. Dla porównania pamiętajmy, że podlewanie trawnika wymaga 8l/m2/d, a człowiek zużywa około 200l/d. Szacuje się, że chwilowe natężenie przepływu pompy głębinowej powinno być równe 1/3 dziennego zużycia wody.
Należy dodać, że jedną z zalet pomp głębinowych jest łatwość ich konserwacji, ponieważ nie wymagają one żadnej szczególnej interwencji. Wystarczy raz w roku wyczyścić 2 części pompy, cedzak (filtr sitowy, który zatrzymuje pozostałości) i zawór zwrotny (umożliwia przepływ wody podczas pompowania i zapobiega jej cofaniu się w przeciwnym kierunku).
Sprawdź ofertę największego sklepu z pompami głębinowymi: https://www.sklep-watermark.pl/