W jaki sposób urządzić funkcjonalną kuchnię?

0
221
W jaki sposób urządzić funkcjonalną kuchnię?

Kuchnia to miejsce, gdzie na co dzień spędzamy wiele czasu. Musi być zatem nie tylko ładna, ale też praktycznie urządzona. O czym należy pamiętać rozpoczynając urządzanie kuchni?

Wygodny układ mebli kuchennych

Urządzanie kuchni wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zapamiętać parę ważnych zasad, aby stworzyć praktyczną kuchnię i to samodzielnie.

Podstawą przy tworzeniu praktycznej kuchni jest rozplanowanie ułożenia mebli. Istotna jest ich ilość, rozmiar i rozmieszczenie. Na początek warto zaplanować ustawienie podstawowych elementów, czyli AGD: lodówki, piekarnika, kuchenki i okapu, a także zmywarki i zlewozmywaka. Zasady projektowania kuchni mówią, że ich ułożenie powinno być dopasowane do kolejności przyrządzania posiłków. Zgodnie z tym najlepiej na skraju kuchni ustawić lodówkę, zaraz obok zlewozmywak, a dalej kuchenkę oraz piekarnik. Każdy ten element musi być w zasięgu ręki, tym sposobem poruszanie się po kuchni będzie łatwiejsze, a gotowanie o wiele przyjemniejsze.

Odpowiednia ilość miejsca do przechowywania

Kolejną ważną sprawą jest ilość przestrzeni przeznaczonej do przechowywania wszelkich kuchennych gadżetów, produktów spożywczych i przede wszystkim naczyń.

Kuchenne półki muszą być dostosowane do domowników, ilości wspomnianych wyżej rzeczy a także trybu życia tych, którzy korzystają z kuchni. Klasyczne szafki kuchenne na pewno będą idealnym rozwiązaniem w przypadku przechowywania większych zapasów oraz przeróżnych przetworów, z powodzeniem zastąpią spiżarnię. Głębokie szuflady sprawdzą się u osób ceniących sobie wygodę, a umiejętnie zagospodarowane pozwalają na świetną segregację np. przypraw, sztućców czy herbat i ułatwiają utrzymanie porządku. W obu tych opcjach organizację przestrzeni ułatwiają rozmaite organizery oraz pojemniki do przechowywania. Szafki z oszklonymi drzwiczkami wspaniale wyglądają, szczególnie wypełnione barwną porcelaną bądź eleganckim szkłem, jednak wymagają nieco więcej uwagi, jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Szafki narożne to spora oszczędność miejsca, lecz wygodne korzystanie z nich często oznacza konieczność instalacji specjalnego systemu obrotowego, który ułatwi dotarcie do wnętrza szafki.

Najważniejsze akcesoria kuchenne

Ostatnią, ale równie istotną rzeczą są akcesoria kuchenne, którymi zapełnia się szafki i które ułatwi codzienne czynności. Ważne są ostre noże, deski do krojenia, wygodne garnki i patelnie dopasowane do rodzaju kuchenki, a także mnóstwo mniej oczywistych akcesoriów, jak np. duże miski, naczynia do serwowania, blachy do ciast, wyciskarki i obieraki, sitka i cedzaki oraz różne łopatki służące do gotowania. Te ostatnie muszą być dostosowane do rodzaju wybranych garnków, całkiem inne nadają się do tych metalowych, a inne do takich z powłoką ceramiczną czy teflonową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here