Jeśli masz własne ujęcie wody, to prawdopodobnie przyda Ci się także zestaw hydroforowy, który stanowi doskonałe wsparcie dla całej instalacji wodnej. Dzięki temu rozwiązaniu zapewnisz sobie stałe ciśnienie wody w kranie, a jednocześnie nie będziesz się już obawiać przerw w dostawach prądu, od których zależy praca pompy głębinowej. Czym są zbiorniki hydroforowe? Jaki wybrać i dlaczego warto? Sprawdźmy!
Zastosowanie zbiorników hydroforowych
Oprócz zapewniania stałego ciśnienia w instalacji, zbiornik hydroforowy zwiększa czynną objętość instalacji wodociągowej. Co się za tym kryje? Dzięki temu prostemu rozwiązaniu można znacząco wydłużyć żywotność instalacji, szczególnie pompy głębinowej stanowiącej serce całego układu.
Zbiornik hydroforowy sprawdzi się praktycznie wszędzie, gdzie wymagany jest ciągły dostęp do wody:
- domki jedno i wielorodzinne,
- gospodarstwa rolne,
- domki letniskowe,
- sady i ogrody.
Budowa zestawu hydroforowego
Choć poszczególne modele hydroforów różnią się między siebie, niemal każdy zestaw składa się z podobnych komponentów, do których zaliczamy:
- zbiornik ciśnieniowy wypełniony w jednej części wodą, a w drugiej powietrzem
- manometr odpowiadający za stały pomiar ciśnienia
- pompa wirnikowa napędzana silnikiem elektrycznym
- presostat służący do włączania i wyłączania zasilania elektrycznego
- zawory zwrotne i odcinające oraz zawór bezpieczeństwa
Rodzaje zbiorników hydroforowych
Klasyczny zbiornik hydroforowy występuje na rynku w dwóch równie popularnych wersjach:
- zbiornik hydroforowy przeponowy (z membraną),
- zbiornik hydroforowy ocynkowany.
Ze względu na swoją budowę, oba typy zbiorników różnią się od siebie zastosowaniem oraz pojemnością. To, który wybierzemy zależy przede wszystkim od indywidualnych oczekiwań i warunków instalacji.
Zasada działania hydroforów
Zbiorniki hydroforowe ocynkowane i przeponowe działają na identycznej zasadzie. Jedyna różnica polega na sposobie przechowywania zgromadzonej wody, a także sposobie podłączenia do instalacji.
Pompa głębinowa wtłacza wodę z sieci do zbiornika. W zależności od tego, co w danej chwili pokazuje presostat, pompa włącza się lub wyłącza.
W zbiorniku zaznaczony jest minimalny i maksymalny poziom wody, a nad jej zwierciadłem istnieje poduszka sprężonego powietrza. W trakcie poboru wody do sieci element ten ulega rozprężeniu. Jednocześnie ciśnienie wewnątrz zbiornika spada do minimum. Kiedy osiągnie tą wartość pompa znów się załącza i tłoczy wodę do zbiornika aż do chwili uzyskania ciśnienia maksymalnego. Potem pompa się wyłącza i cykl zaczyna się od nowa.